Azyl (2017) The Zookeeper’s Wife

w dziale FILMY Tagi: , ,

Film „Azyl” to historia dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy podczas II wojny światowej ocalili wielu Żydów.

„Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” – tak podczas II wojny światowej nazywano dom dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny. Podczas Zagłady ukrywało się w nim wielu Żydów – m.in. pisarka Rachela Auerbach, rzeźbiarka Magdalena Gross, czy Samuel Kenigswein z rodziną. Za okazaną pomoc Żabińscy zostali w 1965 r. uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Powstanie biograficznego filmu o Żabińskich zapowiadano już w 2013 r., lecz zdjęcia rozpoczęły się dopiero dwa lata później. „Azyl” w reżyserii Niki Caro powstał w oparciu o książkę „The Zookeeper’s Wife”, napisaną w 2007 r. przez amerykańską pisarkę Diane Ackerman na podstawie wspomnień Antoniny Żabińskiej, która stała się główną bohaterką filmu. W jej rolę wcieliła się Jessica Chastain – gwiazda Hollywood, laureatka Złotego Globu oraz dwukrotnie nominowana do Oscara za filmy „Służące” i „Wróg numer jeden”. Postać Jana Żabińskiego zagrał Johan Heldenbergh, znany przede wszystkim z filmu „W kręgu miłości”. W niejednoznacznej roli nazisty zobaczymy Daniela Brühla.

Dodaj komnetarz